I arbetsmarknadsverksamheten har du som är i behov av stöd för att komma närmare ett arbete eller studier möjlighet att delta i förberedande och kompetenshöjande insatser. Vi förmedlar platser för praktik och olika former av åtgärdsanställningar inom kommunen, hos föreningar och i näringslivet.
Här har du också möjlighet att delta i olika gruppaktiviteter som syftar till att stärka dina möjligheter att närma dig arbete och studier. Den planering som görs är individuellt anpassad för dig och en stor del handlar om att hitta din egen motivation och drivkraft för att ta steg i riktning mot arbete, studier och egen försörjning.
Vem kan få hjälp?
- Personer som är berättigade till ekonomiskt bistånd
- Arbetslösa som är inskrivna på Arbetsförmedlingen och där planeringen sker i samverkan med enheten för Försörjning och stöd
- Personer med kontakt hos Försäkringkassan utifrån sjukskrivning eller sjuk- eller aktivitetsersättning och där planeringen sker i samverkan med enheten för Försörjning och stöd
- Ungdomar mellan 16 och 20 år som varken studerar eller arbetar
Om du har frågor som rör kommunens arbetsmarknadsverksamhet, prata med din socialsekreterare inom ekonomiskt bistånd, din kontakt inom Arbetsförmedlingen eller Försäkringskassan.
Kontakt
Ekonomiskt bistånd